Omlouvání absence

- výtah ze školního řádu:

Povinnost zákonných zástupců omlouvat absenci podle následujících pravidel:

Doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování co nejdříve, nejpozději však do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka omluvenkou v Edookitu (formou avíza).  V případě nutnosti prostřednictvím kanceláře školy, popř. na email školy či učitele.

Bezprostředně po návratu do školy omluvit nepřítomnost žáka formou omluvenky s uvedením důvodu.
Pokud takto neučiní do pěti pracovních dnů po svém návratu do školy, nebo není-li omluvenka dostatečná, budou pokládány zameškané hodiny za neomluvené.
V případě prokázaných neomluvených absencí využije škola dalších možností daných platnou legislativou ( viz plné znění Školního řádu)

V případě plánované nepřítomnosti žáka požádat předem o uvolnění

- na dobu části vyučovacího dne – příslušný vyučující
- na dobu nejvýše 3 dnů -  třídní učitel
- na 4 a více dnů ředitelka školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců (formulář je na webové stránce školy), ke které se předem vyjádří třídní učitel/ka

Při plánovaném odchodu žáka k lékaři (v průběhu vyučování) musí být žák předem omluven prostřednictvím Edookitu, mimo data musí být i přesně uvedena hodinu odchodu ze školy. Výjimečně písemně prostřednictvím žákovského průkazu, deníčku či emailu.

Zvláštní režim omlouvání:

Rodinné důvody

Žák může být z tzv. rodinných důvodů omluven pouze výjimečně, a to na základě písemného sdělení podaného nejpozději v den absence. Rodinné důvody je doporučeno specifikovat (svatba, pohřeb, účast na dni otevřených dveří u odcházejících žáků, účast na sportovní soutěži, která není organizována školou, ozdravný pobyt, sportovní soustředění apod.)

Zdravotní důvody

V případech, které nasvědčují zanedbání povinné školní docházky bude třídní učitel (po projednání s vedením školy) vyžadovat následně od zákonných zástupců doplnění jakékoli omluvenky ze zdravotních důvodů potvrzením od ošetřujícího lékaře. O této povinnosti budou zákonní zástupci informováni na osobním jednání, případně písemně. V případě nedodržení tohoto požadavku nebude omluvenka zákonných zástupců akceptována a absence nebude omluvena.

Dílčí omlouvání z jednoho předmětu ( např. z TV)

Ředitelka školy může ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů uvolnit žáka na žádost jeho zákonného zástupce zcela nebo z části z vyučování některého předmětu, zároveň určí náhradní způsob vzdělávání žáka v době vyučování tohoto předmětu. K žádosti je nutné přiložit vyjádření lékaře.

Nebude-li absence žáka omluvena v termínu daném tímto řádem, bude považována za neomluvenou. K omluvě slouží především Edookit, výjimečně lze akceptovat písemnou omluvenku dodatečně zapsanou do školního informačního systému.

Oznamovací povinnost omlouvání žáků je nutná vzhledem k odpovědnosti školy za jejich bezpečnost po dobu vyučování.

Prosíme rodiče, aby omlouvání svých dětí nepodceňovali. Omluvu dítěte po daných termínech není možné akceptovat, a žákům tak vzniká neomluvená absence.